Aby rozważnie i efektywnie zarządzać ogrzewaniem podłogowym przede wszystkim trzeba wiedzieć, jaką temperaturę ustawić, by uzyskać równowagę pomiędzy komfortem cieplnym a oszczędnościami. Zbyt wysoka może prowadzić nie tylko do przegrzania pomieszczeń, co szkodzi zdrowiu, ale także nawet doprowadzić do zniszczenia posadzki wodnego ogrzewania podłogowego. Jaka powinna być optymalna temperatura przy ogrzewaniu podłogowym? Na ile stopni ustawić podłogówkę?
Jaka temperatura na podłogówkę – maksymalna
Dla ogrzewania podłogowego kluczowym parametrem jest temperatura wody zasilającej. To ona wpływa na to, jaką temperaturę będzie miała podłoga. Trzeba pamiętać, że nie może ona być zbyt wysoka, w przeciwnym razie może nawet dojść do uszkodzenia posadzki i awarii całej instalacji. Ile stopni na podłogówkę? Przyjmuje się, że maksymalna temperatura ogrzewania podłogowego, której nie należy przekraczać, wynosi 55°C (dokładna wartość zależy od tego, jaki materiał został wykorzystany do wykończenia podłogi, producenci często wskazują na maksymalny poziom temperatury, który nie spowoduje uszkodzenia posadzki). Dzięki takiemu ustawieniu ograniczymy ryzyko wystąpienia awarii instalacji. Dodatkowo niższa temperatura nie wpłynie na rachunki i gorsze samopoczucie domowników.
Jak ustawić temperaturę w systemie podłogowym, a jak w mieszanym?
Aby odpowiednio dobrać parametry, trzeba wziąć pod uwagę pracę całej instalacji. Podstawowe pytanie brzmi: czy ogrzewanie podłogowe jest zamontowane w całym domu, czy może w budynku pracuje zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejnikowe. Jeśli w domu lub mieszkaniu ogrzewanie podłogowe jest jedynym działającym systemem grzewczym, wtedy zaleca się ustawienie parametrów na danym źródle ciepła. Dzięki temu cała instalacja podłogowa będzie zasilana wodą o stałej, jednakowej temperaturze. Inaczej wygląda sytuacja w systemie mieszanym. W takiej instalacji konieczne do zróżnicowania parametrów jest zamontowanie zaworu mieszającego, gdyż ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym, a grzejnikowe – wysokotemperaturowym.
Temperatura na piecu przy ogrzewaniu podłogowym – regulacja
Dzięki zaworowi mieszającemu do instalacji podłogowej będzie docierać woda o niższej temperaturze (co w praktyce będzie polegało na zmieszaniu ilości ciepłej wody pochodzącej ze źródła ciepła z chłodniejszą wodą powracającą z instalacji). Firma TECH Sterowniki ma w swojej ofercie urządzenie, które pozwala sterować zaworem trój- i czterodzielnym, a mianowicie sterownik i-1m. W jaki sposób odbywa się regulacja? Bardzo ważną rolę odgrywa czujnik, który znajduje się przy instalacji podłogowej. Jego głównym zadaniem jest pomiar temperatury wody zasilającej. Kiedy przekracza ona maksymalną wartość, zawór termostatyczny się przymyka, a jednocześnie dopływa więcej wody chłodnej, która powraca z instalacji. W efekcie uzyskana w ten sposób woda ma niższą temperaturę. Gdyby została osiągnięta temperatura alarmowa, pompa ulegnie zatrzymaniu. Z kolei kiedy temperatura jest zbyt niska i trzeba ją zwiększyć, zawór termostatyczny otwiera się, by mniej wychłodzonej wody wracało do rozdzielacza zasilającego i mniej przepływało przez zawór podłogowy.
Systemy podłogowe TECH Sterowniki – jak ustawić temperaturę?
Na rachunki oraz komfort cieplny wpływa także regulacja temperatury w pomieszczeniach. Aby móc efektywnie zarządzać ogrzewaniem podłogowym konieczny jest montaż odpowiedniego systemu. Jaki będzie odpowiedni? Systemy sterujące TECH są przystosowane do tego, by komunikować się z urządzeniami zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo.
Podstawowy zestaw do sterowania ogrzewaniem podłogowym składa się z trzech głównych elementów:
- sterownika zaworów termostatycznych, centrala, główne urządzenie odpowiadające za zarzadząnie systemem,
- czujniki oraz regulatory temperatury – uniwersalne lub dedykowane do konkretnej serii, pozwalają kontrolować i edytować zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna. Wśród nich są urządzenia różniące się wielkością, kolorem oraz designem,
- siłowniki termoelektryczne do sterowania zaworami termostatycznymi na rozdzielaczach, które otwierają lub zamykają (w zależności od potrzeby) dopływ wody do pętli grzewczych.
Każdy system do sterowania podłogówką działa w podobny sposób. Regulatory lub czujniki umieszczone w pomieszczeniach na bieżąco przekazują informacje do listwy sterującej. Z kolei centrala wymusza działanie siłowników termoelektrycznych na zaworach, które znajdują się na rozdzielaczu. W zależności od potrzeb (temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka) następuje otwarcie lub zamknięcie pętli ogrzewania podłogowego (możliwe jest również sterowanie pracą pompy).
Najważniejsze zalety systemów podłogowych to:
- szybka i łatwa zmiana poziomu temperatury w różnych pomieszczeniach w domu,
- pełna kontrola nad temperaturą podłogówki także poza domem (dzięki aplikacji e-Modul, która współpracuje z wybranymi seriami ogrzewania podłogowego),
- możliwość edycji temperatury z wyprzedzeniem (dzięki wykorzystaniu harmonogramów),
- opcja pomiaru temperatury zewnętrznej (gdy do zestawu zostanie dołączony czujnik zewnętrzny),
- możliwość wyboru urządzeń dostosowanych do swoich potrzeb, duży wybór szczególnie regulatorów oraz czujników pokojowych.
Dobrze dobrane parametry ogrzewania podłogowego oraz kompletny zestaw urządzeń do zarządzania podłogówką zapewni korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach, oszczędności oraz pełną funkcjonalność.
Dowiedz się więcej na: https://www.techsterowniki.pl/