Bateria do umywalki jest elementem wystroju naszej łazienki, decydującym zarówno o jej funkcjonalności, jak również estetyce. Wybierać możemy między wieloma modelami – zarówno stojącymi, jak i ściennymi.
Wybór baterii umywalkowej – na co zwrócić uwagę?
Jak podkreślają redaktorzy serwisu Hydrotermo.pl. Podczas wyboru baterii umywalkowej, przede wszystkim trzeba ustalić w którym miejscu i na jakim typie umywalki ma być ona zamontowana. Jeśli umywalka wyposażona jest w otwór pozwalający na montaż baterii, należy zweryfikować, jakie modele będą pasowały do średnicy otworu. Walory estetyczne, trwałość elementów, jakość materiału czy odpowiedni kształt i rozmiar – te wszystkie czynniki należy wziąć również pod uwagę, dobierając baterię do naszej umywalki.
Bateria umywalkowa ścienna
Podtynkowa bateria jest montowana w otworach, które znajdują się nad umywalką. Ten typ baterii świetnie sprawdzi się jako dodatek do dużych i głębokich misek. Bateria podtynkowa wyposażona w dłuższą wylewkę sprawdzi się tylko w przypadku umywalki nablatowej, oddalonej od ściany. Nie należy obawiać się zalania naszego mieszkania spowodowanego przez nieszczelność instalacji, ponieważ do montażu zarówno baterii ściennej, jak i nablatowej, trzeba się mocno przyłożyć – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w jednej jak i drugiej baterii, instalacja wodna biegnie pod płytkami. Przy wyborze baterii podtynkowej, trzeba pamiętać również o tym, żeby decyzję o jej zamontowaniu podjąć już podczas planowania instalacji w naszej łazience, ponieważ należy ją podłączyć do rur z wodą przed położeniem na ścianie płytek.
Największą zaletą baterii ściennej jest fakt, że łatwo ją utrzymać w czystości. Poza tym, zajmuje niewiele miejsca w łazience oraz można ją połączyć z pozostałymi elementami instalacji. W związku z tym, bateria ścienna świetnie sprawdzi się w mniejszych łazienkach – pozwala ona wykorzystać brzegi umywalki do przechowywania części kosmetyków. Jest również wygodna w trakcie montażu, ponieważ wystarczy tylko wykuć niewielki otwór w ścianie, pozwalający na montaż korpusu baterii i do dwóch metrów instalacji, chcąc połączyć baterię i inne elementy instalacji. Należy jednak pamiętać, że chęć wymiany ściennej baterii umywalkowej na stojącą baterię do umywalki, będzie wiązać się z koniecznością skucia płytek oraz zmianą instalacji, która doprowadza wodę. Problem ten można rozwiązać podejmując decyzję o wyborze boxu podtynkowego. Dzięki niemu montaż baterii ściennej do umywalki nie różni się praktycznie niczym od montażu stojącej baterii.
Bateria do umywalki nablatowej
Stojące baterie umywalkowe, w przeciwieństwie do podtynkowych wersji, montuje się w otworach, które znajdują się w umywalce. Podczas montażu stojącej baterii umywalkowej, trzeba zwrócić uwagę na odległości między zakończeniem wylewki, a górną krawędzią naszej umywalki. Najlepiej, jeśli wynosi ona w okolicach 15 cm. Kiedy zdecydujemy się na stojącą baterię do umywalki, należy też określić podłoże, na jakim będzie ona zamontowana. Poza bateriami montowanymi na krawędzi naszej umywalki, mamy również do wyboru stojące baterie podłogowe czy montowane na łazienkowym blacie. Producenci armatury łazienkowej mają również w swojej ofercie wiele modeli jednouchwytowych i dwuuchwytowych, posiadających dwie ceramiczne głowice. Wybranie odpowiedniego modelu dostosować należy między innymi do temperatury, jaką ma woda w sieci wodociągowej (w sieciach o temperaturze wody wynoszącej 90°C, instaluje się baterie dwuuchwytowe).
Główna zaleta baterii stojącej to jej dostosowanie do standardów obowiązujących obecnie w budownictwie i systemach rozprowadzania wodnej instalacji. Taka bateria umywalkowa charakteryzuje się również dużą funkcjonalnością. Przede wszystkim, pozwala ona na zmniejszenie ilości zużywanej wody, a poza tym bardzo łatwo ją wyczyścić. Kiedy wybieramy stojącą baterię umywalkową, możemy również uniknąć błędów, które związane są z jej niedopasowaniem do naszej umywalki – pasują one praktycznie do wszystkich modeli. Wiele obecnie sprzedawanych baterii zawiera również automatyczny korek, który zapewnia nam dużą wygodę podczas użytkowania. Rozwiązanie te jest praktyczniejsze od tradycyjnego gumowego korka – pozwala uniknąć nieszczelności czy urwanego sznureczka. Dodatkowa zaleta to dostępność wielu różnorodnych modeli, co pozwoli wkomponować baterię praktycznie w każde wnętrze. Dużo firm ma w ofercie baterie, które posiadają specjalną powłokę, pozwalającą na zachowanie pierwotnego wyglądu przez wiele lat po dokonaniu zakupu.