Kostka brukowa może być pięknym elementem posesji, wpływającym na jej wygląd, atrakcyjność i wartość. Aby zachowała blask, należy ją odpowiednio pielęgnować. Wrogami kostki są zwłaszcza mchy i porosty – czy wiesz, jak je usunąć? W tym poradniku odpowiadamy na 5 najczęściej zadawanych pytań o to, jak i czym wyczyścić kostkę brukową.
Brudna kostka brukowa psuje wygląd posesji. To także środowisko sprzyjające rozwojowi mchu i glonów, a także większe ryzyko wypadku, ponieważ jej powierzchnia staje się nie tylko brzydka, ale też śliska. Nie wspominając, że chwasty mogą doprowadzić do niszczenia materiału. Na szczęście czyszczenie kostki brukowej nie jest trudne i można je wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowców, za to ze wsparciem odpowiednich narzędzi i środków.
Ile kosztuje mycie kostki brukowej?
Wycena zależy od powierzchni, rodzaju zabrudzenia i metody czyszczenia. Zwykle koszt mycia kostki brukowej wynosi od 10 do 30 zł za 1 mkw. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku tłustych i oleistych plam lub zabrudzeń pobudowlanych cena może być wyższa, ponieważ zadanie wymaga sięgnięcia po środki chemiczne. To dlatego większość osób decyduje się na samodzielne czyszczenie kostki brukowej przy pomocy dostępnych narzędzi i metod.
Jaki sprzęt do czyszczenia kostki brukowej?
Wprawdzie prace związane z czyszczeniem i myciem kostki brukowej można przeprowadzać ręcznie, ale na rynku istnieją narzędzia, dzięki którym sprawniej i szybciej wykonasz zadanie, i to z jeszcze lepszym efektem!
Oto 5 najlepszych narzędzi do czyszczenia kostki brukowej:
- Szczotka obrotowa do usuwania tłustych plam po oleju.
- Urządzenie czyszczące z drucianą szczotką na teleskopowym wysięgniku to sposób na trawę, mchy i porosty.
- Dmuchawa do usuwania zanieczyszczeń organicznych jak trawa, liście, drobne owoce.
- Myjka ciśnieniowa do plam po soli i lodzie.
- Zamiatarka do usuwania kurzu i luźnego brudu.
Narzędzia akumulatorowe to świetne rozwiązanie dla osób o słabszej sile fizycznej oraz takich, które doceniają komfort oraz zależy im na oszczędności czasu. Mają lekką, ergonomiczną konstrukcję, dzięki czemu praca jest mało męcząca. Co więcej, są to wszechstronne urządzenia, które można wykorzystać do innych prac w domu i ogrodzie – myjką ciśnieniową można z powodzeniem umyć meble ogrodowe czy kabinę prysznica, a przy pomocy szczotki obrotowej wyczyścisz nawet ruszt grilla.
Poznaj więcej narzędzi: Czym wyczyścić kostkę brukową? Polecane maszyny do czyszczenia
Czym czyścić kostkę brukową?
Niektóre zabrudzenia mogą wymagać sięgnięcia po specjalistyczne preparaty. Tak na przykład zielona kostka brukowa porośnięta porostami czy pleśnią wprawdzie odzyska dawny blask, jeśli ją się wyszoruje, jednakże problem będzie się ponawiać. To dlatego warto sięgnąć profesjonalne środki do zwalczania pleśni, grzybów i alg, zawierające substancje aktywne chemicznie jak na przykład chlorek alkilo.
Podobnie jest z plamami z wapnia, kamienia i rdzy – sama szczotka obrotowa może nie wystarczyć i warto wspomóc się środkiem na bazie kwasu. Natomiast do tłustych plam po oleju zalecany jest środek na bazie alkalicznej.
Domowe sposoby na wyczyszczenie kostki brukowej
Są jeszcze domowe sposoby, które najczęściej pojawiają się jako odpowiedź na pytanie, czym czyścić kostkę brukową z mchu. Otóż pomóc tu może ocet lub soda oczyszczona. Wystarczy przygotować roztwór i rozpylić go na materiał, zostawić na kilka godzin, a później umyć. Polecana jest również sól, którą wystarczy posypać zabrudzoną powierzchnię. Zaletą tych rozwiązań jest nie tylko cena i dostępność produktów (każdy prawdopodobnie ma je w kuchni), ale przede wszystkim ekologiczność.
Dodajmy, że dość ciekawym pomysłem jest kola. Otóż zawiera ona kwas fosforowy, który pomaga rozpuścić brud i zanieczyszczenia z kostki brukowej.
Jak czyścić kostkę brukową krok po kroku
Poniżej prezentujemy 5 zabiegów, które należy przeprowadzać systematycznie, aby utrzymać kostkę brukową w dobrym stanie:
- Zamiatanie – dzięki niemu usuniesz kurz, liście, piasek i inne luźne zabrudzenia. Możesz wspomóc się odkurzaczem, który poradzi sobie z drobniejszymi zanieczyszczeniami.
- Mycie wodą – możesz wykorzystać do tego węża ogrodowego, ale lepsze efekty uzyskasz korzystając z myjki ciśnieniowej, która ma większą siłę czyszczenia, a jednocześnie nie uszkadza kostki.
- Środki czyszczące – niezbędne w przypadku uporczywych zabrudzeń, takich jak tłuste plamy, mech czy glony.
- Usuwanie chwastów – możesz je usuwać ręcznie lub z pomocą specjalnych środków chwastobójczych.
- Impregnacja – impregnat tworzy warstwę ochronną, która zabezpieczy kostkę przed brudem, wodą i promieniowaniem UV, a także sprawia, że wygląda ona ładniej i będzie też łatwiejsza w czyszczeniu.
Pamiętaj, aby wszelkie środki stosować zgodnie z instrukcją i ostrożnie. Szczególnie uważaj, aby nie miały one kontakty z roślinami w ogrodzie. Ponadto prace najlepiej wykonywać w pochmurny dzień, aby uniknąć nadmiernego wysychania środków czyszczących, a po ich zakończeniu – dokładnie spłukać kostkę brukową czystą wodą, aby usunąć resztki brudu i detergentów.
Regularne czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej to klucz do zachowania jej trwałości i estetycznego wyglądu przez wiele lat. Stosując się do tych porad, bez problemu wyczyścisz kostkę brukową przed domem i sprawisz, że Twoja posesja będzie wyglądała pięknie i schludnie.