Spędzanie czasu przed ekranem telewizora, smartfon czy tabletu, pogoń za pieniędzmi i wirtualnymi rozrywkami sprawiają, że aktywność fizyczna schodzi na dalszy plan. Jest ona jednak jednym z kluczowych czynników dla zachwiania nie tylko fizycznego zdrowia, ale także równowagi psychicznej. Jak aktywność fizyczna oddziałuje a psychiczny aspekt naszego codziennego funkcjonowania?
Aktywność fizyczna a stres
Aktywność fizyczna – postrzegana bardzo szeroko – od prac około domowych po uprawianie sportów ekstremalnych – to podstawowa forma regulowania poziomu stresu przez nasz organizm. Dlatego też wszelkiego rodzaju ruch zalecany jest we wszelkiego rodzaju terapiach. Przede wszystkim w leczeniu stanów depresyjnych, związanych z niepowodzeniami życiowymi czy nagłą chorobą. Psychoonkolog w Warszawie zaleca stosowanie ruchu jako element radzenia sobie z chorobami nowotworowymi i powodowanymi
Aktywność fizyczna a zachowanie sprawności umysłowej
Organizm ludzki od zawsze dostosowany był do działania opartego o wysiłek fizyczny. Pozbawienie go tego bodźca jest bezpośrednim czynnikiem szeregu problemów – nie tylko pod względem fizycznego funkcjonowania organizmu. Brak systematycznego ruchu to prosta droga do stopniowego upośledzania psychiki człowieka, która pośrednio napędzana jest przez szereg czynników, jakie wywołuje ruch fizyczny. Aktywność fizyczna to bowiem nowe bodźce, emocje, pole, na którym realizować możemy nasze kompetencje społeczne – chociażby przez uczestnictwo w zawodach czy sportach zespołowych. Dzięki temu nasz mózg i nasza psychika nieustannie się uczy, co jest podstawowym warunkiem zachowania sprawności umysłowej aż do późnej starości.
Aktywność fizyczna a problemy z psychiką – czy ruch ma wpływ na choroby psychiczne?
Korzyści płynące z aktywności fizycznej dla naszego organizmu mogą z powodzeniem przyczynić się do zmniejszenia bądź możliwości rozwoju chorób psychicznych, oddalenia ich rozwoju w czasie, bądź zmniejszeniu ilości i intensywności objawów chorobowych, Terapia ruchem jest niezwykle ważnym aspektem leczenia wielu schorzeń układu nerwowego i chorób psychicznych. Pozwala na zredukowanie stresu i napięć, rozładowanie nagromadzonych emocji, poprawia koncentrację, pomaga w spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość w inny sposób niż przez pryzmat niekorzystnych doświadczeń.
Czy każda aktywność ma znaczenie?
Czy w profilaktyce zdrowia psychicznego a znaczenie rodzaj aktywności, jaką uprawiamy? Zdecydowanie nie. Aktywność powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości danego człowieka oraz jego preferencji. Sport czy inny rodzaj aktywności fizycznej – jak spacery czy joga – uprawiane w celu poprawy samopoczucia, muszą sprawiać nam przyjemność – w innym wypadku nie będą spełniały one swojego zadania, a wręcz przeciwnie. Zamiast budować w nas pozytywne emocje i motywację, będą stanowić dodatkowe obciążenie tak fizyczne, jak – przede wszystkim – psychiczne dla organizmu.
Zalety regularnej aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna sprawia, że cały nasz organizm funkcjonuje zdecydowanie lepiej. Systematyczne uprawianie sportu lub ćwiczeń – od spacerów po sporty ekstremalne – przyczynia się do zintensyfikowanej produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia, będących dla naszego organizmu źródłem radości i satysfakcji. Dodatkowo, niweluje stany napięcia w organizmie, zmniejsza ból, poprawia ogólny nastrój. Wzmaga produkcję serotoniny, dopaminy i adrenaliny, które pozytywnie nastrajają nasz organizm i motywują do działania.
Oddziaływanie aktywności fizycznej na naszą psychikę jest niezaprzeczalne. Dzięki wysiłkowi fizycznemu i wszelkim innym formom aktywności ruchowej możemy z powodzeniem oddziaływać na nasze samopoczucie, a tym samym na procesy regeneracyjne, utrzymanie zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego.