Ciągły, nieustanny rozwój medycyny znacząco wpływa na pojawianie się na rynku coraz to nowszych form rehabilitacji. Opracowanie przez specjalistów na podstawie badań nowoczesnych metod, teorii oraz sprzętu, zwiększa i przyspiesza skuteczność leczenia. Z perspektywy pacjenta ciężko za wszystkim nadążyć i odnaleźć się w notorycznie zmieniającym się środowisku medycznym. W takim przypadku warto skorzystać z możliwości wybrania się na turnus rehabilitacyjny, który gwarantuje dostęp do wszystkich specjalistów, nowych form ćwiczeń i zajęć oraz specjalistycznego sprzętu w jednym miejscu. Ośrodki rehabilitacyjne oferują przeróżne programy rehabilitacji dedykowane do określonych schorzeń uczestników. Różnorodność turnusów rehabilitacyjnych jest uzależniona zdrowotnymi potrzebami pacjenta i jego własnymi preferencjami. Sprawdź jakie są obecne formy turnusów rehabilitacyjnych i wybierz coś dla siebie!
Różnorodność turnusów rehabilitacyjnych
Obecnie możliwości rehabilitacyjnych jest bardzo wiele, a odpowiedni wybór programu terapeutycznego stanowi kluczowy element leczenia. Turnusy rehabilitacyjne są organizowane w przeróżnych ośrodkach, od tradycyjnych po nowoczesne centra spa. Nieograniczone perspektywy programów rehabilitacyjnych sprawiają, że każdy pacjent jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Uczestnicy korzystający już z tej formy rehabilitacji wiedzą, że należy porzucić wizję starodawnych turnusów rehabilitacyjnych. Aktualnie, udając się na turnus, mamy szansę połączyć walkę o powrót do sprawności z odpoczynkiem, rozwojem naszych zainteresowań, budowaniem świadomości, odkrywaniem nowych możliwości oraz miejsc. Możliwość wyboru turnusu rehabilitacyjnego, organizatora, konkretnego ośrodka oraz lokalizacji sprawia, że największy wpływ na samopoczucie podczas całego proces ma pacjent.
Turnus rehabilitacyjny – Rodzaje
Jak wybrać turnus rehabilitacyjny? Wiemy już o tym, że mamy wiele form turnusów rehabilitacyjnych uwarunkowanych potrzebami rehabilitacyjnymi, preferencjami i oczekiwaniami potencjalnych uczestników. Pewnie jednak dalej zastanawiasz się, jakie są rodzaje turnusów rehabilitacyjnych i czym kierować się przy wyborze? Turnusy rehabilitacyjne można podzielić następująco według kategorii:
- Usprawniająco-rekreacyjny
To rodzaj turnusu, który łączy elementy terapii z aktywnościami rekreacyjnymi i wypoczynkowymi. Celem tej formy rehabilitacji jest nie tylko poprawa stanu fizycznego uczestnika, podniesienie jakości życia, ale również skoncentrowanie uwagi na jego zdrowiu psychicznym. Zazwyczaj taka opcja organizowana jest w ośrodkach, które oprócz dostępu do całej kadry specjalistów, zajęć terapeutycznych, ćwiczeń i sprzętu, oferują dodatkowe udogodnienia. Na aspekt rekreacyjny ośrodka składa się np. basen, spa, biblioteka, siłownia, sala rozrywek, atrakcyjna lokalizacja, czy dodatkowe zajęcia organizowane na terenie lub poza nim. Jazda konna, zajęcia z ceramiki oraz wycieczki do pobliskich miejscowości to tylko niektóre formy spędzenia wolnego czasu proponowane przy tej formie terapii. Wszystkie czynniki tej koncepcji wpływają pozytywnie na poprawę stanu zdrowia, ale również wypoczynek i regenerację uczestnika.
- Szkoleniowy
Forma leczenia, której celem oprócz przywrócenia sprawności i poprawy bieżącego stanu zdrowia jest podniesienie kwalifikacji uczestników. Turnusy rehabilitacyjne w trakcie ich trwania oferują odbycie kursów szkoleniowych i zdobycie certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności. Kursy dobierane są w zależności od aktualnych możliwości ośrodka rehabilitacyjnego. Podstawowe szkolenia znajdujące się zazwyczaj w ofercie turnusów z tej kategorii to kurs garncarstwa, nauka obsługi komputera, pływania, szycia, jazdy konnej, języka obcego oraz gry w tenisa, czy szachy. Oprócz nabywania przydatnych umiejętności i rozwoju zainteresowań, dzięki dostępności do wyspecjalizowanej kadry można budować świadomość na temat własnego zdrowia z zakresu nowych metod rehabilitacji, terapii, diety oraz ćwiczeń.
- Sportowy
To doskonała opcja dla osób aktywnych fizycznie, które proces rekonwalescencji chcą połączyć z elementami sportu. Narzędziem do poprawy stanu zdrowia pacjentów w tym przypadku jest aktywność fizyczna. Programy tego typu turnusów obejmują fizyczne zajęcia rehabilitacyjne, takie jak siłownia, fizjoterapia, masaże oraz ćwiczenia wzmacniające. Celem turnusu jest promocja aktywności fizycznej i zachęcenia do próbowania nowych dyscyplin sportowych. Ten turnus rehabilitacyjny zazwyczaj wybierany jest dla osób po operacjach, urazach ortopedycznych i kontuzjach sportowych.
- Psychoterapeutyczny
Specjalistyczny program terapeutyczny, który stawia na emocjonalne i psychologiczne wsparcie pacjentów w procesie walki o powrót do sprawności. Ten kierunek rehabilitacji łączy fizyczne i psychologiczne elementy, aby pomóc uczestnikom w radzeniu sobie ze stresem, lękiem, depresją i innymi emocjami związanymi z chorobą. Głównymi cechami takich turnusów jest wsparcie psychologiczne, terapia indywidualna oraz grupowa, edukowanie pacjentów oraz poznanie technik terapeutycznych. W walce o zdrowie fizyczne najważniejszym elementem jest silne zdrowie psychiczne oraz odpowiednie nastawienie do rehabilitacji. Oferta tego turnusu rehabilitacyjnego jest skierowana do osób które, zanim podejmą walkę o sprawność fizyczną, muszą zadbać o uporządkowanie swoich emocji dla lepszego i skuteczniejszego osiągnięcia zamierzonych celów.
Turnus rehabilitacyjny – Podsumowanie
Przy wyborze turnusu rehabilitacyjnego należy pamiętać, aby kierować się zaleceniami lekarza, ale również własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Odpowiedni wybór zagwarantuje nam komfort oraz większą motywację i zaangażowanie w cały proces rehabilitacji. Duża różnorodność turnusów wpływa także na nieograniczone oferty cenowe tej formy rekonwalescencji. Szansa na częściowe finansowanie z funduszu PFORN sprawia, że niemal każdy może sobie pozwolić na tę formę terapii niezależnie od budżetu. Turnus rehabilitacyjny to nie tylko szansa na szybki powrót do zdrowia, to możliwość na rozwój, odpoczynek, zadbanie o siebie i zdobycie cennej wiedzy na przyszłość.