Pompy do WC znajdują zastosowanie głównie tam, gdzie klasyczne spłuczki do toalet nie sprawdzają się ze względu na zbyt niskie ciśnienie wody. Poszczególne modele tych urządzeń różnią się między sobą przede wszystkim budową i sposobem obsługi. W sklepach znajdziesz wersje z rozdrabniaczem, manualne oraz napędzane silnikiem elektrycznym. Wyjaśniamy, jak działają pompy do WC różnego typu.
Czym są i jak działają pompy do WC?
Pompy do WC to urządzenia służące do odprowadzenia ścieków z toalet, ale nie tylko. Znajdują one zastosowanie również w bidetach, umywalkach oraz innych systemach sanitarnych. Przydają się szczególnie tam, gdzie występują trudności w transportowaniu ścieków na duże odległości oraz w miejscach, w których naturalny spadek rur kanalizacyjnych jest niewystarczający.
Jakie są rodzaje pomp do WC?
Pompy do WC, które kupisz między innymi w sklepie internetowym Dostudni.pl, dostępne są w kilku wariantach do wyboru. Kupując tego typu urządzenie do swojego gospodarstwa domowego, możesz zdecydować się na:
- Pompy do WC z rozdrabniaczem – pompy te wyposażone są w mechanizm rozdrabniający. Przekształca on większe odpady sanitarne w mniejsze. Dzięki temu nieczystości łatwiej i szybciej przemieszczają się przez rury w kierunku kanalizacji czy szamba. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko uszkodzenia się systemu i zatkania rur.
- Manualne pompy do WC – określane inaczej jako pompy ręczne. Montowane są przede wszystkim tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania elektrycznego, na przykład na kempingach czy w domkach letniskowych. Pompy tego typu cechuje łatwa obsługa, a także kompaktowe rozmiary.
- Elektryczne pompy do WC – urządzenia te pracują dzięki napędowi elektrycznemu. Nie wymagają ręcznego pompowania – działają automatycznie. To dlatego są wygodne i łatwe w użytkowaniu.
Jak działają pompy do WC?
Sposób pracy poszczególnych modeli pomp do WC nieco się od siebie różni, jednak ogólne zasady ich działania są podobne. Oto one:
- Zbieranie ścieków – pompy do WC wyposażone są w specjalny zbiornik, w którym gromadzone są nieczystości.
- Rozdrabnianie – znajdujący się w pompie rozdrabniacz, zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, rozdrabnia odpady na mniejsze cząstki. Dzięki temu proces przepompowywania ich przez rury przebiega sprawniej.
- Przepompowywanie – odpady transportowane są rurami kanalizacyjnymi w kierunku miejsca, z którego nieczystości przekazywane są do kanalizacji lub zbiornika na szambo.
- Automatyczne sterowanie – większość pomp do WC ma funkcję automatycznego sterowania. Oznacza to, że urządzenie tego typu rozpoczyna pracę, kiedy użytkownik skorzysta z toalety.
Teraz już wiesz, jak działają pompy do WC
Wiesz już, jak działają pompy do WC. Niektóre z nich uruchamiają się automatycznie, inne wymagają ręcznej obsługi. Z kolei modele z rozdrabniaczem są w stanie zmiażdżyć stałe odpady, takie jak odchody czy papier toaletowy.